Pohovka patří k těm nejdůležitějším kusům nábytku v naší domácnosti. V obývacím pokoji bývá tím nejvýraznějším prvkem a měla by proto splňovat hned několik kritérií. Kromě maximálního pohodlí by měla i hezky vypadat a celkově zapadat do stylu naší domácnosti. Výběr pohovky je tedy investice nejen do pohodlí ale i do designu a proto je třeba zvážit hned několik věcí. 

1. Rozhodněte se, jaký typ pohovky chcete

2. Změřte svůj prostor

3. Vyberte materiál, který vyhovuje Vašemu životnímu stylu a barevnému schématu

4. Vyberte si správnou náplň

Typy pohovek

DVOUMÍSTNÁ POHOVKA

Dvoumístná pohovka je nejlepším řešením pro menší prostory, méněčlenné rodiny, páry, nebo pro místo vedle jiné pohovky. Často má dva sedadlové polštáře a dva opěradlové polštáře, nebo jeden dlouhý polštář s pevným zádovým polštářem zad.

TŘÍMÍSTNÁ POHOVKA

Třímístná pohovka je skvělá pro dva lidi, kteří se rádi roztahují, nebo pro sezení tří lidí. Často má tři sedáky a opěradla nebo delší polštáře.

ROHOVÁ POHOVKA

Rohová pohovka má dvě na sebe kolmá místa k sezení, obvykle ve tvaru písmene L nebo U. Jsou skvělé pro velké rodiny, které chtějí ušetřit místo, jelikož jsou navrženy tak, aby se zastrčily do rohů.

DENNÍ POSTELE / LENOŠKY

Ideální pro příležitostné lenošení. Často mají opěradlo v plné šířce a do poloviny délky denní postele.

Jak správně změřit prostor pro novou pohovku

Vykliďte prostor, ve kterém by Vám pohovka vyhovovala nejvíce a změřte maximální šířku a délku tohoto prostoru. Od daných rozměrů se bude moci odvíjet výběr pohovky.

TIPY:

1. Rozprostřete na zem krabice nebo oblepte lepenkou prostor v požadovaném tvaru pohovky. Budete si moci lépe představit, jak pohovka bude v daném prostoru vypadat.

2. V případě, že chcete rozkládací pohovku, nezapomeňte na prostor pro rozložení lůžka. Budete mít možnost někam posunout konferenční stolek? Půjdou Vám otevřít všechna dvířka skříněk, která by byla blízko? 

3. Nezapomeňte na rozměry krabic, ve kterých bude pohovka zabalená. Budete s nimi schopni projít všemi dveřmi?

Typy materiálů

KOŽENÉ

Kožené pohovky mají standardně vyšší ceny, jsou ale velmi odolné a navíc mají dlouhou životnost. Pokud její životnost chcete ještě podpořit, určitě bude nutná pravidelná péče. Hodí se jak do moderních, tak do klasických interiérů. 

RECYKLOVATELNÁ KŮŽE 

Recyklovatelná kůže vzniká rozdrcením zbytků kůží. Skládá se z 35 % pravé kůže a 65 % polyesteru. Podklad tvořený pravou kůží dodává pohovce její přirozený a jedinečný vzhled. Kůže je chráněna polyesterovým potahem, který zabraňuje nerovnostem a činí z ní robustní kombinovanou látku. Recyklovatelná kůže je tak ekologičtější a levnější volbou.

SAMET

Dnes už samet není materiálem pouze pro aristokracii, ale pro každého. Změnila se i jeho výroba, hedvábí nahradila syntetická vlákna, která dokáží vytvořit stejný sametový efekt. I přes jeho dostupnost si ovšem stále zachovává nadčasový luxus. Samet vnáší do našich domovů teplo a útulno. Podlehněte tomuto jedinečnému materiálu, který je příjemný jak na dotek tak i na pohled.

LÁTKOVÉ POTAHY

Pojem látka je u potahů velmi široký a schová se pod něj cokoliv. Proto se zajímejte hlavně o číselný údaj, počet tzv. cyklů Martindale. Polyester je například velmi praktický materiál, který zaručuje dlouhou výdrž a snadnou údržbu. Bavlněné potahy nejsou moc časté, ale i přesto na ně můžete narazit. Ačkoliv je bavlna příjemná na dotek, má nižší životnost a časem může dojít ke ztrátě barevnosti.

CO JE TO CYKLUS MARTINDALE?

Martindale je spojen s pojmem otěruvzdornost, která se uvádí právě v těchto jednotkách. Jeden cyklus znamená jedno otočení válce, který pod velkým tlakem projíždí po testovaném materiálu. Klasické potahy mívají odolnost 20–40 000 cyklů, ty nejodolnější až 150 000.

MATERIÁL KONSTRUKCE

Konstrukce pohovky není sice na očích, ale to neznamená, že není důležitá. Kovovoé konstrukce jsou dražší, ale jejich životnost Vás nezklame. Levnější variantou jsou dřevěné konstrukce, které vydrží také dlouho v závislosti na typu dřeva. Masiv bude vždy tou nejlepší variantou. Nejlevnější jsou pak konstrukce z dřevotřísky, jejich cena bývá vskutku lákavá, nicméně jejich životnost bývá kratší. 

Čištění pohovek

Pravidelné čištění a péče může výrazně prodloužit životnost a původní vzhled Vaší pohovky.

 • Pohovku vysávejte nejlépe hubicí bez kartáče.
 • Pohovka by měla být umístěna v prostoru, kde nebude na přímém slunečním světle, jelikož by mohlo dojít k vyblednutí barev. Pokud nemáte možnost pohovku umístit jinam, přímé sluneční světlo můžete zmírnit záclonami, žaluziemi nebo závěsy.
 • Dávejte pozor na drápky svých mazlíčků.
 • Jakékoliv skvrny vyčistěte neprodleně po jejich vzniku.

PÉČE O KOŽENÉ SEDAČKY

 • Je nutné brát ohled na to, že každý druh kůže může vyžadovat jinou péči.
 • Nepoužívejte žádné chemické čisticí prostředky, kromě speciálních přípravků přímo na kůži.
 • Po umytí je potřeba kůži vždy naimpregnovat přípravkem určeným pro takové účely.
 • Broušená kůže je potřeba čistit za sucha, jinak na pohovce mohou vzniknout nehezké mapy. Po čištění je potřeba nanést impregnaci určenou na broušenou kůži.
 • Recyklovanou kůži nelze ošetřit tukem na kůži. Skrvny můžete odstranit neutrálním mýdlovým roztokem a po odstranění skvrny otřete látku vlhkým hadříkem.

Muzza tipy

 • NEJLEPŠÍ POHOVKA PRO MALÝ OBÝVACÍ POKOJ

Pokud máte malý obývací pokoj, existuje hned několik designových triků, které můžete využít k vytvoření iluze prostoru. Pohovka, která má nízké opěradlo nebo vyšší nohy, umožní, aby kolem ní proudilo více světla, díky čemuž Váš obývací pokoj bude vypadat prostornější.

 • JE ROH TÉTO POHOVKY NA PRAVÉ STRANĚ NEBO NA LEVÉ STRANĚ?

Všechny pohovky jsou vyfocené tak, jako kdybyste stáli přímo před nimi.

 • DEJTE SI POZOR NA CELKOVÉ ROZMĚRY A ROZMĚRY POLŠTÁŘŮ

V detailním popisu sedačky často uvádíme kromě celkových rozměrů i rozměry polštářů samotných, jejichž hloubka se liší, jelikož do ní není započítaný rozměr opěradla.

 • U NĚKTERÝCH POHOVEK ZASÍLÁME VZORKY LÁTEK 

Uvědomujeme si, že nejlíp se pohovka vybírá tak, když si ji můžete vyzkoušet. Showroom momentálně bohužel nemáme, ale za to u určitých pohovek nabízíme zaslání vzorků pro lepší představu konkrétního materiálu a barvy. Stačí nám na [email protected] napsat o jakou pohovku byste měli zájem a adresu, kam máme vzorek zaslat. 

 • MŮŽEME VÁM ZAJISTIT VÝNOS

Stačí do objednávky připsat poznámku, že máte o tuto službu zájem. Potřebujeme také znát do jakého patra výnos bude a jestli se v budově nachází výtah. Nacenění dopravy proběhne následně v momentě, kdy pohovka dorazí na náš sklad. O ceně Vás budeme informovat e-mailem. Pohybuje se v rozmezí od 800 Kč – 1500 Kč v závislosti na typu výnosu.

 • DOPLŇLKY VE STYLU TABURETŮ, OTOMANŮ NEBO KŘESEL

Výběr pohovky často nemusí skončit u pohovky samotné. K mnoha pohovkám můžete najít i ladící taburet, otoman či křeslo.

 

Máte jakékoliv jiné dotazy? Neváhejte napsat na náš e-mail: [email protected], rádi Vám se vším poradíme!

Navigace
Close

Můj košík

Nedávno prohlížené

Close

Close

Categories